3 1/2" x 2 1/2" Hexagon Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive
- Parameter
- Related products
- Inquiry
Parameter
| Hexagon Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive | |
| Hexagon Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive features premium laser-engravable leatherette and delicate merrowed borders. It creates sharp, non-fading engravings for logos, text and custom patterns. With strong adhesive backing, it can be applied easily without sewing on most fabrics. This wear-resistant patch is perfect for hats, bags, apparel, uniforms and handmade crafts. It is widely used for custom branding, promotional gifts and daily decorative applications. | |
| Product Details | |
| Cleaning Instructions | |
| Clean residue after lasering with any neutral cleaner. Wipe spots with a damp cloth, alcohol will remove ink marks. | |
| Length | 3 1/2" |
| Height | 2 1/2" |
| Thickness | 1/6 |
| Overall Size | 3 1/2" (L) x 2 1/2" (H) x 1/16" thick |
| Maximum Personalization Area | 3 1/4" x 2 1/4" |
| Color | Check our color card and reach out to our sales team. We keep innovating with new colors and patterns. |
| Lasered Color | black, white, gold, silver, copper...... |
| Material | faux leather |
| Miscellaneous Dimensions | 1.57mm thick |
| Misc. Notes | |
| Back of patch is self adhesive. Peel protective covering after lasering and heat apply. Setting for applying vary depending on your press and atmospheric conditions. Patches are Hand Wash Only Fits both for laser or UV Printer | |
EN
AR
BG
HR
CS
DA
NL
FI
FR
DE
EL
HI
IT
JA
KO
NO
PL
PT
RO
RU
ES
SV
CA
TL
IW
ID
LV
LT
SR
SK
SL
UK
VI
SQ
ET
GL
HU
MT
TH
TR







