3" x 2" Hexagon Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive
- Parameter
- Related products
- Inquiry
Parameter
| Hexagon Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive | |
| Stand out with the Hexagon Laserable Leatherette Merrow Patch. This modern six-sided patch, made from durable faux leather and finished with neat merrow stitching, offers a clean canvas for laser engraving. You can etch sharp, permanent logos or graphics directly onto its surface. Its strong adhesive backing allows for quick, no-sew attachment to garments, gear, and accessories. It's the perfect way to brand company uniforms, create unique team identifiers for events, customize promotional products, or add a personalized touch to bags and hats. | |
| Product Details | |
| Cleaning Instructions | |
| Clean residue after lasering with any neutral cleaner. Wipe spots with a damp cloth, alcohol will remove ink marks. | |
| Length | 3" |
| Height | 2" |
| Thickness | 1/16 |
| Overall Size | 3" (L) x 2" (H) x 1/16" thick |
| Maximum Personalization Area | 2 3/4" x 1 3/4" |
| Color | Check our color card and reach out to our sales team. We keep innovating with new colors and patterns. |
| Lasered Color | black, white, gold, silver, copper...... |
| Material | faux leather |
| Miscellaneous Dimensions | 1.57mm thick |
| Misc. Notes | |
| Back of patch is self adhesive. Peel protective covering after lasering and heat apply. Setting for applying vary depending on your press and atmospheric conditions. Patches are Hand Wash Only Fits both for laser or UV Printer | |
EN
AR
BG
HR
CS
DA
NL
FI
FR
DE
EL
HI
IT
JA
KO
NO
PL
PT
RO
RU
ES
SV
CA
TL
IW
ID
LV
LT
SR
SK
SL
UK
VI
SQ
ET
GL
HU
MT
TH
TR







