3 1/2" x 2 1/2" Oval Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive
- Parameter
- Related products
- Inquiry
Parameter
| Oval Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive | |
| Oval Laserable Leatherette Merrow Patch with Adhesive is built with durable laserable faux leather and fine merrow stitched edges. It offers sharp, fade-proof laser engravings for logos and custom designs. Its strong self-adhesive backing ensures fast, tool-free application to most fabrics. Wear-resistant and practical, it fits apparel, bags, hats, uniforms and craft projects. Great for brand decoration, personalized gifts and daily accessory styling. | |
| Product Details | |
| Cleaning Instructions | |
| To clean laserable leatherette items, use water and soap. It will not leave water spots. Alcohol works well on pen marks. Leatherette does not absorb finger oil. | |
| Length | 3 1/2" |
| Height | 2 1/2" |
| Thickness | 1/16 |
| Overall Size | 3 1/2" (L) x 2 1/2" (H) x 1/16" thick |
| Maximum Personalization Area | 3 1/4" x 2 1/4" |
| Color | Check our color card and reach out to our sales team. We keep innovating with new colors and patterns. |
| Lasered Color | black, white, gold, silver, copper...... |
| Material | faux leather |
| Miscellaneous Dimensions | 1.57mm thick |
| Misc. Notes | |
| Back of patch is self adhesive. Peel protective covering after lasering and heat apply. Settings for applying vary depending on your press and atmospheric conditions. Patches are Hand Wash Only Fits both for laser or UV Printer | |
EN
AR
BG
HR
CS
DA
NL
FI
FR
DE
EL
HI
IT
JA
KO
NO
PL
PT
RO
RU
ES
SV
CA
TL
IW
ID
LV
LT
SR
SK
SL
UK
VI
SQ
ET
GL
HU
MT
TH
TR







